Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Beyazlatma Nedir?

Beyazlatma tedavisi doğal dişlerde var olan renklenmelerin giderilmesi için uygulanan bir tedavidir. Bu tedavi 4 şeklide olup;
Lazerle ofis tipi beyazlatma
Ev tipi beyazlatma
Kuron içi beyazlatma
Kombine beyazlatma dır.

Beyazlatma ne zaman yapılmalıdır?

Beyazlatma tedavisi dişlerde çok fazla sebebe bağlı gelişen renklenmeler olunca veya hastanın estetik olarak daha beyaz dişlere sahip olmak isteği olduğunda yapılmaktadır. Renklenme sebepleri
Bebeklik dönemi antibiyotik kullanımı
Eski amalgam dolguların neticesinde oluşan renklenmeler
Yaşam boyu oluşan doğal renklenme
Kanal tedavisi neticesinde dişin canlılığını yitirmesi sonucu oluşan renklenme
Yoğun çay, kahve, tütün, kırmızı şarap ve ağız gargaralarına bağlı olarak diş yüzeyinde meydana gelen renklenmeler
Travma sonucu dişlerde meydana gelen renklenmeler

Beyazlatma nasıl uygulanır ?

A. Ofis Tipi Beyazlatma
Klinikte hekim tarafından uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Diğer yöntemlere göre tek başında
çok daha kısa sürede etkin bir beyazlama sağlar.Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlama ortalama 1 saat sürer. Lazerle diş beyazlatma yöntemi olarak da bilinir.

 

B. Ev Tipi Beyazlatma
Ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel hazırlanan beyazlatma plakları ile uygulanan beyazlatma tedavisidir. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda beyazlatma jeli uygulanır ve bu hazırlanan plaklarla ortalama 6-8 saat geçirmek gerekir. Plak içine koyulan jelin fazla uygulanması durumunda taşar ve fazla jel dişetinde tahriş ve hassasiyete neden olabilir.

C. Kombine Beyazlatma
Hem ofis hem de ev tipinin beraber uygulandığı en çok etkili olan diş beyazlatma yöntemidir. Ofis veya klinikte uygulandıktan sonra 1 hafta ev tipi beyazlatma ile işlem desteklenir.

D. Diş İçi Beyazlatma
Kanal tedavisi görmüş ve canlılığını yitirmiş dişlere uygulanan beyazlatma yöntemidir. Bu yöntemde kanal tedavili dişin dolgusu sökülür ve bu boşluğa beyazlatma ajanı uygulanır diş geçici olarak kapatılır.
İşlem diş istenen beyazlığa ulaşana kadar birkaç seans tekrarlanır.

Beyazlatmada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Beyazlatma tedavisi sırasında ve sonrasında özellikle yeme içme konusunda hassasiyet gerektiren bir yaklaşım vardır. Özellikle renkli gıdalardan örneğin çay, kahve, sigara ve asitli içeceklerden renkli gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.