Diş Eti Tedavileri

Diş Eti Tedavileri

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Dişlerin etrafında ve aralarında bulunan dokuya dişeti denilmektedir. Dişetleri ile dişin birleştiği bölge 1-2 mm civarında daha gevşek yapıda olup bu kısma serbest dişeti denilmektedir. Daha derin kısmlar ise yapışık dişeti olarak adlandırılır.

Dişetleri genel olarak sağlıklı bireylerde açık pembe renkte ve yüzeyleri portakal kabuğuna benzer bir yapıdadır.Ancak ırklara ve genetik faktörlere bağlı olarak pembe renkte olmayabilir.Buna ragmen çok büyük oranda açık pembe renktedir.

Sağlıklı dişetleri açık pembe renkte,kanamayan ve muntazam devamlılıları olan şekildedir.
Dişetleri dişi ve çevre dokuları belirli oranlarda ve belirli kalınlıkta sararlar.

Sağlıklı dişetleri bulunan bireylerde dişeti olması gereken seviyede ve renktedir.Dişeti sağlığı bir çok nedenden dolayı bozulmaya başladığında ilk once karşılaşılan sorun dişeti kanamasıdır.Tedavi edilmez ve problem artarak devam ederse dişetlerinizde ilk önce basit daha sonra ciddi çekilmeler meydana gelir.Dişeti çekilmesi ile birlikte zamanla dişleri  çevreleyen ve onların dayanıklılığını sağlayan çene kemiğinde de erimeler ve çekilmeler izlenir. Tedavi edilmediği durumlarda ileriki aşamalarda dişlerin sallanarak kaybına kadar neden olur.

Dişeti çekilmelerinde diğer belirti diş hassasiyetleridir.Soğuk yada sıcak yada ileri vakalarda nefes alıp verirken bile hissedilen sızı ve hassasiylerdir.
Dişeti hastalığının temel nedeni bakteri plağı denen dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Tırnağınızla dişinizin üzerini kazıyarak plağı fark edebilirsiniz. Plağın bir miligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanısıra aşağıdaki faktörler de dişeti sağlığınızı etkilemektedir.

Yapılan araştırmalara göre %30 oranında genetik bir yatkınlık vardır. Ayrıca ağız bakımının kötü olması ile dişeti hastalığının gelişme olasılığı 6 kat daha artar. Ailede dişeti problemi olan bir kişi var ise mutlaka bir dişeti uzmanına siz de muayene olmanız tavsiye edilir.

Hepimizin bildiği gibi sigara kanser, akciğer, kalp hastalıkları gibi bir çok önemli rahatsızlıklara sebep olur. Tüm bunların dışında ağız içi mukozası ve dişetleri için de çok zararlıdır. Dişetlerinin yumuşamasına ve dişeti hastalıklarının gelişmesine neden olur.

Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınızı etkiler. Bu yüzden bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız diş hekiminizi bilgilendirmeniz gerekir.
Hamilelik, puberte, menapoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyeninize ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Diş etleriniz bu dönemlerde daha hassas olur. Diş eti hastalığına yatkınlık artar.

Hipertansiyon, kanser gibi pek çok rahatsızlığın nedenlerinden biri olmasının yanında dişeti hastalıklarının da risk faktörlerindendir. Araştırmalar göstermiştir ki periodontal hastalıklarda dahil olmak üzere stres vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.

Diş ve dişeti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.

Vücudun, immun (bağışıklık) sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur

Dişeti çekilmesi tedavi edilebilecek bir hastalıktır.İleri seviyelere ulaşmadan Dişhekimine başvurulmalı ve çok basit bir kaç önlem ve tedavi yöntemleri ile dişeti çekilmesi durdurulmalıdır.

Dişeti çekilmesinde uygulanan en etkin yöntem çekilmeye neden oln problemlerin çözülmesidir.Basit bir diş taşı temziliği ve sonrasında düzenli etkin bir fırçalama alışkanlığı ile rahatlıkla ve çok hızlıca tedavi edilebilir.