Diş Protezleri

Diş Protezleri

Tam diş protezi veya bütün diş protezi, kaybedilmiş dişlerin yerine kullanılan çıkarılabilir cihazlardır. Diş protezleri akrilik bir taban üzerinde porselen veya akrilikten üretilir. Kısmi protezler de benzer şekilde yapılır ancak tam protezler tüm dişleri kapsarken, kısmi protezler bazı dişlerin yerine takılır.

Tam protezler tüm dişlerinizi kaybettiğiniz durumlarda kullanılabilir ve görüntünüzü yeniden bütünlerken güvenle gülümsemenizi sağlarlar.
Diş protezleri nasıl yapılır?

Protez tabanı,polimetil metakrilat veya PMMA olarak bilinen özenle pigmentlenmiş akrilikten, doğal diş eti dokusunu taklit etme amaçlı üretilir. Görünür PMMA yüzeyleri mümkün olduğunca doğal görünmeleri için oldukça parlatılmıştır ve protezlerinizin temiz ve ferah kalmasını sağlamak için bakteri oluşumunu da önler.

Üst protezler damağınızı kaplarken alt protezler U-şekliyle diliniz için yeterli boşluk kalmasını sağlar.

Hem üst hem de alt protezler diş eti dokusu üzerine yerleşir ve vakumlayarak yerinde kalmalarını sağlarlar. Diş protezi yapıştırıcı krem ayrıca diş protezlerinizin sabitlenmesini sağlayarak, protez altına girdiğinde rahatsızlık verecek yiyecek artıklarının araya kaçmasını engeller.
Diş proteziyle yaşama alışmak

Diş protezlerinize alışmak biraz zaman alabilir ancak diş hekiminizle konuşarak neler beklemeniz gerektiği konusunda ve zihninizde bu duruma alışmanızı sağlayacak tavsiyeler edinebilirsiniz.

Diş protezinizle yemek yemek ve konuşmak başlangıçta biraz zor olabilir ancak biraz pratikle normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz.

Diş protezlerinizi iyi bir şekilde korumak için günlük temizlik rutinine bağlı kalmaya çalışın. Diş protezlerini gece çıkarmak (başka türlü belirtilmediği sürece) diş etlerinizin dinlenmesini ve diş protezlerinin kullanılmadıklarında görünümlerini korumak için güvenli şekilde saklanmalarını sağlar.

Tam diş protezleri, yüzünüze gülümse getirerek ve yeniden kendiniz gibi hissetmenizi sağlayarak yaşamınıza olumlu şekillerde etki edebilir.