Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti tedavisi için alt ya da üst yaş sınırı var mıdır?

Herhangi bir üst yaş sınır yoktur. Ağzında dişleri olan, ağız içi dokuları sağlıklı olan herkese ortodonti tedavisi uygulanabilir.

Yetişkinlerde ortodonti tedavisi uygulanabilir mi?

Ağız içi dokuları sağlıklı olan herkese ortodonti tedavisi uygulanabilir. Buna dişlerde çapraşıklık, diş eksikliği-fazlalılığı, alt-üst çene kemiklerinin uyumsuzluğu vs gibi hemen hemen tüm ortodontik bozukluklar dahildir.

Yetişkinler için ne gibi estetik ortodontik çözümler uygulanabilir?

Yetişkinler için önemli olan tel tedavisi boyunca estetik tedavilere cevap verecek malzemelerin kullanılmasıdır. Estetik braket ve estetik teller bu tedavilerde sıklıkla kullanılır. Polikliniğimiz özellikle de dışarıdan hiç görünmeyen ve dişlerin iç yüzeylerine yapıştırılan braket ve tel kombinasyonları ile lingual ortodontik çözümler mevcuttur.

Yetişkinlerde ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Yetişkinlerde ortodontik tedavi ortalama 6 ay ile 1 yıl arasında sürer.

Çocuklar için kullanılacak olan diş teli tipleri nelerdir?

6 yaşından itibaren sadece süt dişlerin erken çürümesinden veya kaybından kaynaklanan vakalarda, çene darlığından kaynaklanan çapraşıklık vakalarında, bir veya birden çok dişle ilgili basit sorunlarda, kemiksel bir uyumsuzluğun değil sadece dişsel bir uyumsuzluğun olduğu vakalarda her gün düzenli kullanım gerektiren hareketli diş telleri kullanılır. Eğer üst çenenin geride veya ileride konumlanması sonucu üst çeneyi ilgilendiren kemiksel bir sorun varsa yüz maskesi ya da Servikal-Oksipital HeadGear dediğimiz ağız dışı aygıtları ile tedaviye başlanır. Vakaya ve yaşa göre sabit diş telleri ile de tedavi uygulanabilir.

Teller takılırken acır mı, dişime veya bana zarar verir mi?

Braketler dişinizin üzerine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır ve hiç acıtmaz. İlk takıldıkları birkaç günde dudak ve yanak içinde bazı yumuşak doku yaralanmaları yapabilir ama bu geçicidir.